Щовесни настає «сезон кліщів», який триває до осені. Існує багато думок, «народних рекомендацій» і міфів з приводу кліщів і захворювань, що передаються ними. Спробую відповісти на основні питання, які виникають у людини, яка стикається з укусом кліща.
Кліщі є переносниками низки інфекційних захворювань, основними з яких є кліщовий енцефаліт та бореліоз (хвороба Лайма). Тому, найкраще вжити заходів щодо запобігання укусу. Вирушаючи в ліс або парк подбайте про одяг та репеленти. Ці дієві заходи прописані у всіх рекомендаціях як зарубіжних, так і вітчизняних.
Повернувшись із лісу, огляньте себе уважно або попросіть, щоб вас оглянули ваші друзі чи родичі.
Якщо ви виявили кліща, то перш за все не панікуйте. Не намагайтеся використовувати народні методи, не мастить і не топіть кліща в олії, воді чи спирті. Це не працює.
Зверніться до лікаря, щоб він видалив кліща. Або, якщо ви досить впевнені в собі і маєте досвід – видаліть кліща самі. Як це зробити – можна переглянути відео на YouTube або на сторінці CDC.
Чи потрібно відправляти кліща на аналіз? НІ! Ми не лікуємо кліщів. Робити аналіз кліща на бореллії безглуздо та не рекомендується ні закордонними, ні українськими фахівцями.
Що робити з ранкою після укусу? Для запобігання вторинному інфікуванню та запаленню слід кілька днів обробляти її антисептиками. Найкращим засобом є 10% розчин повідон-йоду (Бетадин). Можна використовувати спиртовий антисептик, або, якщо ви хочете екзотики та забрудненого одягу, – зеленку чи фукорцин.
Чи можна мочити ранку після укусу кліща? ТАК. Можна митися з милом чи гелем під душем. Ванна, річка, басейн та море можливі через кілька днів (зазвичай, коли утворюється скоринка (струп, кірочка)). Мило або гель використовуйте ті, що ви зазвичай застосовуєте, якщо ви мазохіст – можна використовувати господарське мило, але краще цього не робити, воно не призначене для людини.
Чи потрібна антибіотикопрофілактика при укусі? Питання досі спірне. У жодному разі робити її самостійно не варто. Хоча немає доказів ефективності профілактики, і багато фахівців її не призначають, проте у міжнародних рекомендаціях (1, 2, 3) вона є, але з певними застереженнями. Обговоріть це питання з лікарем: або хірургом або інфекціоністом.
Чи варто відразу, не чекаючи розвитку еритеми чи інших симптомів хвороби Лайма (кліщового бореліозу) розпочинати лікування антибіотиками? Ні. Схеми, що застосовуються для лікування, можуть бути достатньо токсичними, щоб їх застосовувати у здорових людей. «Полегшені» схеми можуть призвести до хронізації процесу.
Коли слід бити на сполох? Після укусу кліща необхідно спостерігати за місцем укусу та своїм станом протягом 4 тижнів. При появі почервоніння навколо місця укусу, яке може бути досить характерним (кільцеподібна еритема) або атиповим (просто як суцільна червона пляма), слід звернутися до лікаря інфекціоніста, який призначить вам відповідне лікування. Також слід звернутися до лікаря з появою лихоманки (підвищення температури тіла) без видимих явищ застуди.
Чи варто робити аналіз на антитіла до Borrelia burgdorferi? У перші чотири тижні, до вироблення антитіл, це аналіз неінформативний. Діагноз та показання до терапії виставляють на підставі клінічної картини та історії укусу кліща. Після чотирьох тижнів ви можете звернутися до лікаря та здати аналіз для того, щоб бути впевненими у відсутності інфекції.
Чи є щеплення від кліщового бореліозу? Наскільки мені відомо, їх зараз немає, хоча розробка вакцин проводиться.
Чи можливо заразитися кліщовим енцефалітом? Імовірність цього у Києві та Київській області практично нульова. Екстреної профілактики кліщового енцефаліту не існує, тому після укусу кліща не треба бігти вакцинуватися. Однак, якщо ви їдете до регіонів, які ендемічні за енцефалітом, має сенс вакцинуватися заздалегідь (потрібно 3 ін’єкції з ревакцинацією через 1 та 6 місяців).
Отже, не допускайте укусів кліщів, використовуйте заходи профілактики, а при укусі кліща не панікуйте, звертайтеся до лікаря за допомогою.
Корисні ресурси з укусів кліщів:
CDC (Center of Disease Control, USA)
Tick bite risk and prevention of Lyme disease (UK)
Clinical Practice Guidelines by the Infectious Diseases Society of America (IDSA), American Academy of Neurology (AAN), and American College of Rheumatology (ACR): 2020 Guidelines for the Prevention, Diagnosis and Treatment of Lyme Disease
Evidence assessments and guideline recommendations in Lyme disease: the clinical management of known tick bites, erythema migrans rashes and persistent disease (2014)
One Dose of Doxycycline for the Prevention of Lyme Disease: A Review of Clinical Effectiveness and Guidelines
Мовою росіян цей текст знаходиться тут